WhatsApp

Yapay Zekanın Forklift Endüstrisine Etkisi

Yapay Zekanın Forklift Endüstrisine Etkisi

23 Mart 2023, 13:00
Yapay Zekanın Forklift Endüstrisine Etkisi

Yapay Zeka (AI), 1956’da bir konferansta ilk kez sunulduğundan beri büyük bir hızla büyüyor. O zamandan beri bileşenler daha küçük, daha verimli ve daha uygun fiyatlı hale geldi. Bilgi işlem teknolojisi akıllara durgunluk veren bir hızla gelişti.

AI, insanlarla çalışmaya daha uyumlu hale getirmek için AMR’lerle entegre ediliyor. Bir depodaki trafik modellerini tespit edebilir ve yoğun trafik alanlarından kaçınmayı öğrenebilirler. A noktasından B noktasına gitmek için en verimli yolları öğrenebilir ve seçebilirler.

AMR’ler tüm bunları kablolara veya toprak işaretleyicilerine güvenmeden yapabilir. Bu, çalışma alanında kapsamlı bir değişiklik yapılmadan hemen devreye alınabilecekleri anlamına gelir. AGV’lerden veya ALT’lerden daha esnek ve uyarlanabilirler.

AI, büyük tedarikçiler için forklift otomasyonunda bir sonraki aşama gibi görünüyor. Şu anda, dünyanın en büyük forklift üreticisi Toyota , dört AI geliştirme projesi üzerinde çalışıyor. Bir palet drone, mid-lifter, ultra-lifter ve Amazon’un “swarm” adı verilen turuncu AGV’lerine benzer bir sürücü filosu tanıtmayı planlıyorlar.

u, 2018’den beri üretimde olan “akıllı kamyonlarından” bir adım ötede. Akıllı forkliftler gibi yeni nesil araçlar da verimlilik, şok izleme ve performans hakkında veriler üretecek. Yöneticiler daha sonra bu bilgileri operasyonlarını kolaylaştırmak ve risk değerlendirmesini iyileştirmek için kullanabilir.

AI forkliftler ayrıca kazaların önlenmesine yardımcı olacaktır. Her yıl, HSA’ya yaklaşık 1000 işle ilgili yaralanma bildirilmektedir. Bunların çoğu tarım, inşaat, ulaşım ve depolama sektöründen gelmektedir. Bu, bir düzine kadar yıllık ölümleri içermez.

AI’nın bu sayıları azaltması gerekiyor. Uyarlanabilir zeka teknolojileri, yakınlık uyarıları ve insan tepki süresinden daha hızlı donatılan AI forkliftler, potansiyel tehlikelere daha hızlı yanıt verebilir.

Ayrıca, otonom AI forkliftler, geleneksel insanlı forkliftlerin sığmayacağı dar alanlarda çalışmak için idealdir. Metrekare veya çalışma alanı olmayan kompakt depolar, AI forkliftler için herhangi bir sorun teşkil etmez.

AI teknolojisini bir malzeme taşıma ekipmanı ayarına entegre ederken hata olasılığı minimumdur. Yapay zekalı forkliftler ile aşırı hız ve operatör yorgunluğu neredeyse ortadan kaldırılarak genel olarak işyeri kazalarını ve yaralanmaları en aza indirmeye yardımcı olur. Ek olarak, kesinti süresini ve kullanıcı hatalarını azaltma konusundaki maliyet tasarrufları zaman içinde önemli olabilir.

AI forkliftler, aynı zamanda, et ve kan çalışanları için tehdit oluşturan tehlikeli maddeler veya aşırı çevre koşullarıyla da çalışabilir. O zaman, depo katında o kadar çok insan olmaması gibi basit bir mesele var.

AI forkliftlerin potansiyel olarak tehlikeli görevleri üstlenme veya personel yaralanmalarını veya ölümlerini azaltmaya yardımcı olma yeteneği, birçok kuruluş için fiyat etiketine değer. Kuruluşlar, aşırı hava koşullarında veya yoğun olmayan saatlerde personel sayısında azalma olsa bile ürünleri göndermeye devam edebilir. Soru, işyerinde görünüp görünmeyecekleri değil, ne zaman ortaya çıkacakları.

Şu anda, AI forkliftleri yaygın değil. Pahalıdırlar, daha fazla teste ihtiyaç duyarlar ve kapsamlı bir PR sosyal yardım kampanyası kullanabilirler. Son olarak, otomatik forkliftlere bazen işçiler tarafından şüpheyle yaklaşılır.

Daha fazla kabul görmek için işçiler ve yöneticiler eğitilmelidir. Otonom AI forkliftlerle nasıl etkileşime gireceklerini, onların yeteneklerini öğrenmeleri ve onları rekabetten ziyade araçlar olarak görmeleri gerekiyor.

İçiniz rahat olsun, AI forkliftler çok yakında geliyor. Ancak, insan meslektaşlarının yerini hemen almayacaklar. Otonom forkliftler ne kadar gelişmiş olsa da, insan zihninin yorumlama yeteneklerinden yoksundurlar. AI forkliftler ayrıca yakıt doldurmaya, onarıma ve kendi başlarına gerçekleştiremeyecekleri diğer bakımlara ihtiyaç duyarlar.

Bu kısıtlamalar nedeniyle, AI forkliftler hala insan işçilerin bulunmasını gerektirecektir. En iyi yapay zeka teknolojisi bile personelle dolu bir deponun yerini tamamen alamaz. Aksi takdirde, bu AI forkliftlerin düzenli kullanımda ve yaşlandıkça ihtiyaç duyacağı sürekli bakım ve onarımlardan daha fazla iş çıkacaktır.

AGV’lerin aksine, AI donanımlı kamyonlar, etrafta dolaşmak için bir işaretçi sistemine ihtiyaç duymaz. Dolayısıyla, dışarıda çalıştırılırlarsa, önce o altyapıyı kurmaya gerek yoktur. Diğer araçlarda olduğu gibi, AI forkliftlerin de dış ortam koşullarının üstesinden gelmek için modifikasyona ihtiyacı olacaktır.

Emiroğlu Forklift San. Ve Tic. LTD. ŞTİ. 2022 yılında İstanbul Tuzla da ‘’istifleme konusunda en iyi çözüm merkezi olmak ’’ ilkesiyle yola çıkmıştır. Geçmiş bilgi ve becerilerini Emiroğlu Forklift bünyesinde toplayan kurucularımız ve personelimiz hızlı bir gelişme göstererek kısa sürede sektörün önde gelen firmaları arasında yerini almıştır.

  • 0 (542) 357 49 57

  • info@emirogluforklift.com

  • Tuzla İstanbul/Türkiye

  • Hafta İçi: 09:00 - 19:30 Arası.
    Cumartesi: 09:00 - 18:00 Arası.
    Pazar: Kapalı