WhatsApp

Otomasyonun Forklift Endüstrisine Etkisi

Otomasyonun Forklift Endüstrisine Etkisi

23 Mart 2023, 12:57
Otomasyonun Forklift Endüstrisine Etkisi

Otomasyon, nakliye ve dağıtım endüstrisi için tam olarak yeni değil. 1888’de transfer makinesinin uygulanması, ilk otomasyon dönüm noktasıydı; ancak günümüz teknolojisi otomasyonu yeni bir çağa sokuyor.

Forklift teknolojisi, kaldırma ve taşıma için otomatik makinelerin çeşitli versiyonlarına yol açmıştır. Otomatik Kaldırma Kamyonları (ALT), makineyi “öğrenme” modunda kullanan bir operatörden rotaları ve görevleri öğrenir. Daha sonra otomatik moda geçebilir ve kendilerini kullanabilirler.

Otomatik Kılavuzlu Araçlar (AGV) operatör gerektirmez. Gezinmek için kameralar, lazerler ve zemin işaretleri kullanırlar. AGV forkliftleri, palet rafı, yerçekimi rafı, mobil raf, arabalı raf, blok istifleme ve daha fazlasını gerçekleştirebilir.

Otonom Mobil Robotlar (AMR), üçünün en gelişmişidir. Operatör veya kılavuz işaretleri gerektirmezler. Bunun yerine, çevreleri hakkında bilgi edinmek ve buna göre ayarlamalar yapmak için yapay zekayı (AI) kullanırlar.

Şu anda kullanımda olan AGV’lerin en iyi bilinen örneği, Amazon’un 340 kg’lık bir ürünü bir depo katında 5,5 km/saat hızla hareket ettirebilen turuncu tahrikli robot filosudur .

İnsan “istifleyiciler” malları paketlerinden çıkarır ve uzun sarı bir bölmenin üzerindeki kutulara koyar. Robotlar daha sonra bölmeyi depodaki bir bekleme konumuna ya da bir “toplayıcı” istasyonuna taşır. Bir insan toplayıcı, tüketiciler için paketlemek için kutulardan öğeleri alır.

Amazon, işleri ortadan kaldırmak şöyle dursun, robotların uygulanmasının yüz binlerce kişiyi yarattığını söylüyor. İstihdam raporlama sitesi Glassdoor şu anda İngiltere’de Amazon için 2 binden fazla açık iş gösteriyor.

Forklift filo otomasyonunun şirketler için neden çekici olduğunu anlamak kolaydır. Bu makineler 7/24 çalışabilir, tıbbi veya dişçilik yardımına ihtiyaç duymaz ve insan çalışanlardan daha hızlı ve daha hassastır. Otonom forkliftler pahalı olsalar da, kendilerini hızlı bir şekilde amorti ederler.

Malzeme taşıma ekipmanı ortamında otomasyonu kullanmak, şirketlerin modern teknolojiye ve pratik iş araçlarına ilerlemek ve bunlara uyum sağlamak için kullandığı bir yöntemdir. Kuruluşların genel giderlerden binlerce tasarruf etmesine, işle ilgili kazaları en aza indirmesine ve üretkenliği artırmasına yardımcı olabilir.

Otomasyonlu forkliftler için mevcut pazar trendlerinin kademeli olarak 2026 yılına kadar 786 milyon USD’nin üzerine çıkması bekleniyor. Bu rakam, şu anda forklift endüstrisi için geçerli olan %8.3’lük bileşik yıllık büyüme oranının (CAGR) analizinden geliyor. Birçoğu, bunun işletmelerin gelecekte nasıl ilerleyeceği konusunda doğru olduğuna inanıyor.

Depolar uygulamalarında modernleşmekte ve daha yatay ve yanal malzeme yönetimi gerektirmektedir. Daha küçük veya daha sık siparişlerde, işi çalışır durumda tutmak için forklift otomasyonuna duyulan ihtiyaç esastır. Ek olarak, bu otonom forklift ekipmanının iş yerinde kullanılması, devrilme veya dengesiz yüklerin taşınması gibi kazalarda daha az zaman kaybedilmesini sağlar.

Otomatik forkliftler, işleri insanlardan almak yerine, sertifikalı operatörlerin monoton görevleri tamamlamasını ortadan kaldırmak için istihdam boşluklarını doldurabilir. Şirketler, sıkıcı depo malzeme yönetimi yerine insan etkileşiminin gerekli olduğu alanlarda personel kaynaklarını kullanabilir.

Forklift otomasyonu birçok işyeri ortamı için ideal çözüm gibi görünse de, dezavantajları da vardır.

AI forkliftler ayrıca yakıt, alan, onarım ve rehberliğe ihtiyaç duyar. ALT’leri öğretmeye ve 5G uzaktan forkliftleri sürmeye yardımcı olmak için insan operatörlere hala ihtiyaç duyulacak. Henüz, otomatik forklift filosu ürün dökülmesi veya düz olmayan zeminlerde çalışma gibi şeyleri algılayamaz.

Açık havada çalışırken, otomatik forkliftlerin hava koşullarına, kire ve aşınmaya dayanması gerekir. Şu anda bir deponun kontrollü koşullarının dışında çalışan AGV’ler var. Genellikle aynı partideki tesisler arasında malzeme almak için kullanılırlar.

Otomatik forkliftlerin yakın zamanda büyük ölçekte işçilerin yerini alması pek olası değil. Bunun yerine, işçileri daha incelikli işler için serbest bırakmak için daha sıkıcı, tekrarlayan görevleri üstlenirler. Geliştiriciler ve tasarımcılar geleceğe, forkliftlerin yerini almak yerine insanlarla nasıl güvenli bir şekilde çalışabileceğine bakarak bakıyorlar.

Emiroğlu Forklift San. Ve Tic. LTD. ŞTİ. 2022 yılında İstanbul Tuzla da ‘’istifleme konusunda en iyi çözüm merkezi olmak ’’ ilkesiyle yola çıkmıştır. Geçmiş bilgi ve becerilerini Emiroğlu Forklift bünyesinde toplayan kurucularımız ve personelimiz hızlı bir gelişme göstererek kısa sürede sektörün önde gelen firmaları arasında yerini almıştır.

  • 0 (542) 357 49 57

  • info@emirogluforklift.com

  • Tuzla İstanbul/Türkiye

  • Hafta İçi: 09:00 - 19:30 Arası.
    Cumartesi: 09:00 - 18:00 Arası.
    Pazar: Kapalı