WhatsApp

Forklift Endüstrisinde 5G’nin Etkisi

Forklift Endüstrisinde 5G’nin Etkisi

23 Mart 2023, 13:05
Forklift Endüstrisinde 5G’nin Etkisi

Dünyanın beşinci nesil mobil ağı veya 5G, ilk uygulamasını 2019’da gördü. İngiltere’nin telekom endüstrisindeki dört büyük oyuncu, şimdi Avrupa çapında 5G ağlarını başlattı. EE, paketi yöneten ilk kişiydi ve şu anda O2, Vodafone ve Three UK’den daha fazla kapsama alanına sahip. EE’ye göre, şu anda 160 kasaba ve şehirde bağlantılılar.

5G, önceki 4G’den çok daha yüksek hızlara sahiptir. Ayrıca daha yüksek kapasiteye, daha az gecikmeye sahiptir, daha birleşiktir ve kaynakları daha iyi kullanır. Kötü haber ise, yeni sisteme bağlanmak için yeni bir cihaza ihtiyacınız olacak.

İlk bakışta, 5G’yi cep telefonlarıyla ilişkilendirebiliriz, başka pek bir şey değil. Ancak 5G, “Nesnelerin İnterneti”nde (bir sonraki bölümde ele alınacaktır) en önemli oyuncu olacaktır. Depo ortamında oynama şekli, bağlantıyı geliştirmektir.

İşyerinde teknoloji ilerledikçe, bir kuruluşun makineleri ve araçları ancak sınırları kadar etkilidir. Otomatik forkliftler, konveyör bantları, kameralar ve diğer dijital cihazlar, verimli ve üretken olmak için birbirleriyle iletişim kurmanın bir yoluna ihtiyaç duyar. Bu unsur, 5G ağının şirket süreçlerini ve üretim görevlerini düzene sokabileceği yerdir.

Depo yöneticileri, 5G ağındaki AI forkliftlerden gelen gerçek zamanlı geri bildirimlerle kestirimci bakım ve onarım gibi görevleri planlayabilir. Potansiyel sorunları ortaya çıkmadan önce ele almak, forklift filolarının yönetimindeki bu teknolojik ilerlemenin maliyet tasarrufu sağlayan ölçülerinden yalnızca biridir.

Bu ağ sadece işyerini modernize etmekle kalmayacak, aynı zamanda şimdiye kadar asla mümkün olmayan fırsatların kapısını da açabilir.

5G, operatörlerin forkliftleri uzaktan kontrol etmelerini sağlayacak. Böylece forklift sürücüleri, ağır ekipman, büyük boyutlu yükler ve aşırı sıcaklıklarla etkileşime girme tehlikelerinden kaçınabilir. Birçok ofis çalışanı gibi, forklift sürücüleri de evden çalışabilecektir.

5G ağına geçiş, tam uygulamadan önce güncellenmiş ekipmanın gerekli olduğu kuruluşlarda istihdam yaratabilir. Şirketler, tüm dijital ekipmanların uyumlu olması ve etkin olduğunda her parçayla sorunsuz bir şekilde iletişim kurması için sistemi kurmak için vasıflı işçilere ihtiyaç duyacaktır.

Küresel lojistik sağlayıcısı Geodis , kısa bir süre önce bir forkliftin ilk başarılı uzaktan çalışmasını tamamlamak için yazılım şirketi Phantom Auto ile ortaklık kurdu. Araç fiziksel olarak Fransa’da bulunuyordu ancak Kaliforniya’daki bir operatör tarafından kontrol ediliyordu.

Şirket, uzaktan çalıştırmanın forklift endüstrisini kadınlar ve engelliler dahil olmak üzere daha çeşitli bir iş yerine açacağını söylüyor. Bir forklift sürücüsü, aynı iş günü içinde farklı konumlarda farklı makineleri de çalıştırabilir.

Tayland ayrıca 5G ağı üzerinden başarılı bir uzaktan forklift operasyonu gerçekleştirdi. Forklift, sürücü 110 kilometre uzaklıktaki Bangkok’ta otururken Saraburi’de bulunuyordu. Forklifti gerçek zamanlı olarak çalıştırabildiler ve paletleri A’dan B’ye akıcı bir şekilde hareket ettirebildiler.

Test cesaret verici. Gelecekteki uygulamalar, uzaktan forklift operatörü eğitimine, sosyal mesafeli çalışmaya ve ülkenin forklift endüstrisindeki rekabet gücünü artırmaya yol açabilir. 5G çok önemlidir çünkü yüksek hızı ve büyük veri kapasitesi forklift operatörü ile makine arasında sorunsuz bir bağlantı sağlar.

5G özellikli cihazların sınırlaması, 5G ağına bağlanma yeteneğine güvenmeleridir. Bu teknolojiyi depolarında kullanmayı uman herhangi bir şirket, güçlü bir sinyal alan bir yere yerleştirilmelidir. Bu aynı zamanda ağ kapalıysa veya sorun yaşarsa onları kesintiye uğramaya meyilli hale getirir.

5G altyapısı hızla gelişiyor ve her yerde sinyal kuleleri yükseliyor. Yine de, güvenilir bir şekilde sinyal sağlamak için yakınlarda yeterli sayıda kule olmadığı sürece, küçük hava olayları forklift operasyonlarını kesintiye uğratabilir.

5G ortamları ne kadar gelişmiş olursa olsun, herhangi bir müdahale üretkenliği engelleyebilir ve verimlilik sorunları yaratabilir. Bu sorunlar, bir şirkete öngörülemeyen kesintilerden kaynaklanan potansiyel kârlara mal olabilir. Ayrıca, bu kesintiler sırasında depoda bulunan çalışanları forklift ekipmanını manuel olarak çalıştıramaz halde bırakarak daha fazla organizasyon kaybına mal olabilir.

Kırsal alanlarda bulunan tesisler, bir forklift filosunu uzaktan kumanda etmek için ihtiyaç duydukları kulelere henüz sahip olmayabilir. Altyapı veya teknoloji yetişene kadar, 5G’nin dağıtım ortamında geniş çapta uyarlanması yavaş olabilir.

Toyota, Geodis, Linde, CESAB ve Hyster gibi büyük şirketler, karar verebilecekleri tüm AI forkliftlerini yapabilir. Ancak altyapı olmadığı sürece bu tip forkliftler sektörde pek bir fark yaratmayacaktır.

Emiroğlu Forklift San. Ve Tic. LTD. ŞTİ. 2022 yılında İstanbul Tuzla da ‘’istifleme konusunda en iyi çözüm merkezi olmak ’’ ilkesiyle yola çıkmıştır. Geçmiş bilgi ve becerilerini Emiroğlu Forklift bünyesinde toplayan kurucularımız ve personelimiz hızlı bir gelişme göstererek kısa sürede sektörün önde gelen firmaları arasında yerini almıştır.

  • 0 (542) 357 49 57

  • info@emirogluforklift.com

  • Tuzla İstanbul/Türkiye

  • Hafta İçi: 09:00 - 19:30 Arası.
    Cumartesi: 09:00 - 18:00 Arası.
    Pazar: Kapalı